poniedziałek, 11 lipca 2011

Tenis

Uprawiam tenis już czwarty rok (od stycznia zacznę piąty). Bardzo lubię ten sport. Jest świetny dla tych odchudzających się, ale nie tylko. Wymaga sporego wysiłku. Poza tym systematycznie trenowany sprawia, że człowiek staje się silniejszy i ma lepszą kondycje. Napiszę wam trochę o tym wszystkim:
1. Cały czas się podskakuje. Znaczy wtedy, kiedy się nie odbija, ani nie biegnie (wiadomo). Nie chodzi o jakieś wysokie skoki. Ale jak ktoś oglądał mecz tenisowy to na pewno zwrócił na to uwagę. Jest to pokazywanie, że jest się gotowym do gry. Poza tym człowiek się nie rozprasza, faktycznie podskoki ułatwiają sprawę.
Po każdym odbiciu szybkim truchtem wracamy na koniec boiska, do pozycji wyjściowej (rakieta przed nami, a jej rączka w naszych rękach na wysokości klatki piersiowej ;p).
2. Najważniejsze jest dobrze dobrać rakietę. Najlepiej spytać specjalistę. Musi być lekka i odpowiednio duża dla danej ręki. Nie będę o tym pouczać, bo się nie znam. Mnie dobierał trener, ja tylko sprawdzałam jak się nią gra i wybrałam moją ulubioną.
3. Zdobycie pierwszego punktu liczone jest jako 15, drugiego 30, trzeciego 40. Czwarty zdobyty punkt daje wygranie gema będącego składnikiem seta. Podczas informowania o punktacji punktacji, pierwsza liczba jest stanem punktowym zawodnika serwującego. Jeśli w gemie obaj zawodnicy zdobyli po trzy punkty (40:40), taki stan nazywamy równowagą (ang. deuce). Żeby wygrać gema jeden z zawodników musi zdobyć dwa punkty pod rząd. Do wygrania seta potrzeba minimum 6 gemów pod warunkiem, że gracz przegrywający wygrał, co najwyżej 4 gemy. Przy stanie gemów 5;5 wygranie dwóch kolejnych gemów z rzędu kończy seta wynikiem 7;5. Jeżeli stan gry wynosi po 6 gemów " w secie, następuje tzw. „tie-break” (czyt. taj-brek) – rozgrywka decydująca o wygraniu seta oparta na innych zasadach. O tie- break nie będę wam pisać, bo nie wiem. Informacje wzięłam z ulotki mojego Activ clubu, gdzie gram w tenisa.
4. Na górze macie wymiary kortu tenisowego. Napiszę wam gdzie celować ; ):
- Podczas serwów zawodnik stoi za boiskiem (przed tą linią na końcu) np. po prawej stronie. Jeśli stoi po prawej celuje w lewe małe pole przeciwnika, jeśli po lewej celuje w prawe małe pole przeciwnika.
- Podczas wymiany piłki (czyli normalnej gry) można celować w obydwa małe pola, jak i duże pole przeciwnika. Te jakby pasma po bokach są autami, podobnie jak całkowite wyjście piłki poza boisko.
To tyle. Jak jest aut podczas gry przeciwnik zyskuje punkt, jak podczas serwisu można serwować drugi raz. Aut za drugim razem to punkt dla przeciwnika.