niedziela, 19 czerwca 2011

Szalone lata 80

Jakoś tak mnie na te stare czasy naszło. Są o wiele ciekawsze od teraźniejszości. Były takie niezwykłe. Oryginalne i niepowtarzalne. Postaram się zrobić to podobnie jak wtedy.
1. Subkultura.
Znowu nie wiem, czy punk można nazwać subkulturą, ale niech będzie. W latach 80 narodził się punk. Jednak w latach 80 punki wyglądały inaczej niż teraz. Niestety nie potrafię wam opowiedzieć o tym zbyt dokładnie, ponieważ w internecie jest niewiele źródeł, a na pytania dorośli odpowiadają: "to były czasy" i uśmiechają się tajemniczo. Wiem tyle, że mottem każdego punka było: "Punk nie umiera (Punk not dead)". W każdym razie młodzież żyła własnym życiem. Nie interesowało ich społeczeństwo, zdecydowanie nie przyjmowało żadnych autorytetów. Po prostu żyło tak jak chciało. Po prostu szaleństwo, zupełne nieposłuszeństwo. Ale nie mylcie z chuligaństwem. Panował wtedy komunizm. Po prostu młodzież była... trochę zdenerwowana. Nie dała sobą pomiatać, ale nie niszczyła okolicy, ani nic. Potrafiła się postawić wrogom (i rodzicom czasem też ;)). Byli też aroganccy, nawet bardzo. Na pewno byli zauważalni. Na ulicy od razu było widać punka. Wtedy punk powstał z walki z komunizmem, teraz tylko nie zaginął. Zmienił się trochę w ludzi raczej smutnych, bez chęci do życia. Ale przecież "Punk not dead!"
No i jeszcze disco. Imprezy, imprezy, imprezy. To było o wiele bardziej znane od punków. Nie było raczej subkulturą, ale trudno. Żyli imprezami, żyli dla imprez. To najlepiej zauważyć w modzie. To musiały być naprawdę szalone lata ;p.
2. Muzyka
Rozkwit punku, rocka, punk rocka, heavy metalu itp. Jeśli chodzi o pop to zdecydowany rozkwit, a przykładem tego są ABBA, Madonna i Elton John. Na listach przebojów często gościły: ACDC, Bob Marley, Eric Clapton, Guns N' Roses, Metallica, Queen, U2, Elton John czy też Red Chott Chili Peppers. Jeżeli chodzi o typowo polskie zespoły to możemy pochwalić się Bajm, Kombi, Czerwonymi gitarami, Czesławem Niemenem oraz Budką suflera (między innymi oczywiście). Jeżeli chodzi o zespoły, które w latach 80 wybiły się na szczyt (dla mnie niektóre wciąż kultowe) to nie można zapomnieć o Bon Jovi, Aerosmith, Pink Floyd i Madonnie. Wspomniałam na początku o punku. Przykładami zespołów punkowych oraz punkowo rockowych tamtych lat są: The Clash, Television, Bad Religion oraz Conflict.
3. Moda
Zaczynając od początku. Jeśli chcecie zobaczyć jak wyglądała moda w latach 80, to najpierw zapoznajcie się z tymi teledyskami:
http://www.youtube.com/watch?v=s__rX_WL100
http://www.youtube.com/watch?v=_CQHIP-38jA
Chyba poznajecie tą panią ;). Tak, to Madonna. Lata 80 to były czasy wyzwolenia. Zupełnego wyzwolenia. Nie istniało coś takiego jak rasizm, a przynajmniej o to walczono. Ale wracamy do mody. Tutaj to się wam rozpiszę:
- biżuteria. Zupełne szaleństwo biżuterii. Duże kokardy, pełno bransoletek, wielkie kolczyki. Bez opamiętania. Poza tym szerokie opaski i rękawiczki. To był prawdziwy hit. Ćwieki, krzyże i połyski - to było to!
- bielizna zaczęto nosić nie tylko POD UBRANIA. Była to też moda na tiule i koronki, a w typowo ostrej wersji, nie romantycznej.
- wszystko było bardzo ostre i seksowne. To się bardzo łączyło z tym całym wyzwoleniem. Kobiety pokochały cętki, które pokazywały taką zwierzęcą naturę. Poza tym królowały jaskrawe legginsy, migoczące tkaniny, dużo cekin i obcisłe spódnice, albo przeciwnie - bardzo luźne i zwiewne. Bardzo, bardzo krótkie. Ogólnie wszystkie ubrania wyzywające.
- skóra. Skórzane kurtki (obowiązkowo), skórzane spodnie. Oczywiście nie wszystko naraz (nikt nie chciał wyglądać jak jakieś dzikie zwierze). To już powinno wam coś mówić.
- no i uwaga! Hit tamtejszych i teraźniejszych lat. Obowiązkowo w każdej szafie były Conversy! Tyle, że w latach 80 kosztowały one koło 20 zł. A teraz stówkę kosztują najtańsze. W najróżniejszych krojach i kolorach.
- kolejna moda, która przetrwała, aż do teraz. Ray-bany. Okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne. Mają grube oprawki i są bardzo widoczne. W przeróżnych kolorach.
- warto jeszcze wspomnieć o fryzurach. Były to szalone, wystrzałowe i widoczne. Albo kolorowe irokezy, albo nieokrzesane grzywy.
A tutaj trochę zdjęć:
http://s.bravo.pl/download/multimedia/pictures/1102/3369660223084242629525.jpg (patrz: włosy. John Bon Jovi jest świetnym przykładem szalonej fryzury ;))
http://www.moda-online.pl/moda/kolekcje/2010/04/1252592833_slide3.jpg
https://www.partybox.pl/zasoby/grafiki/middle/31018_b.jpg
http://republika.pl/blog_vy_3856540/4981769/tr/punks__9_.jpg
Jak łatwo zauważyć królowała moda disco i to była większość. Ale punk też był naprawdę znany i rozpowszechniony.
Czasem czuję się, jakbym urodziła się w złym czasie. To w tamtych niezwykłych czasach powinnam żyć. Przepraszam, ale muszę was zamęczyć tym zespołem, a konkretnie tą piosenką, która jest dla mnie bardzo ważna. Czemu ja się nie urodziłam WTEDY?! Ubolewam nad tym.
http://www.youtube.com/watch?v=lDK9QqIzhwk
Przepraszam, że tak długo. Ale kocham te stare lata, których nigdy nie poznałam...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz